SSLmentor

TLS/SSL certifikáty pro kvalitní HTTPS zabezpečení webových stránek a internetových projektů.

Elektronický podpis online

Elektronický podpis zajišťuje důvěryhodnost e-mailové komunikace, umí šifrovat e-maily a slouží také k podepisování dokumentů (PDF, docx, ...). Díky certifikační autoritě Sectigo lze získat elektronický podpis online a zdarma. Testovací elektronický podpis je ideální způsob jak si vše vyzkoušet, osahat a poté zakoupit některý z komerčních osobních certifikátů.

Co je Elektronický podpis

Elektronický podpis je definován jako nástroj pro identifikaci a autentizaci v prostředí internetu. Elektronický podpis nahrazuje klasický vlastnoruční podpis. Při podepisování se využívá asymetrická kryptografie, která pracuje s párem klíčů - primárním klíčem a veřejným klíčem. Veřejný klíč je certifikován certifikační autoritou, která potvrzuje/ověřuje majitele.
Elektronický podpis se také popisuje jako osobní certifikát nebo S/MIME certifikát, což je zkratka pro Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions (S/MIME) protokol používaný k zabezpečení elektronické pošty.
 

Zobrazení Osobního certifikátu - Windows

Získání elektronického podpisu online

Elektronický podpis můžete získat během chvíle u certifikační autority Sectigo, která vydává osobní certifikát zdarma k jakémukoliv ověřitelnému e-mailu. Elektronický podpis je podporován většinou e-mailových klientů (Outlook, Thunderbird, eM Client aj.), je možné jej použít v Office 365 i k podepsání souboru PDF v Adobe Acrobatu.

 Ověření EP Sectigo probíhá pouze zasláním validačního e-mailu na požadovanou schránku.

Podporované prohlížeče

Elektronický podpis se generuje online přímo v internetovém prohlížeči, kde se využívá funkce <keygen>. Tuto funkci však nepodporují internetové prohlížeče postavené na Chromiu (Chrome, Opera, …) a je proto nutné použít prohlížeč Firefox nebo Internet Explorer.
Certifikační autorita Sectigo doporučuje na systému Windows generování provádět v prohlížeči Internet Explorer, který nový elektronický podpis uloží přímo do systému Windows. Pro uživatele Mac OS je ideální použít prohlížeč Firefox. Firefox lze použít i v OS Windows, po vystavení je nutné elektronický podpis z prohlížeče vyexportovat do souboru PFX a následně naimportovat do systému.

Upozornění: Jak jsme zjistili, v současné době na stránce žádosti o certifikát zdarma, nefunguje formulář v Internet Exploreru díky chybě ve volbě Sectigo Newsletter. Použijte prohlížeč Firefox z kterého certifikát následně vyexportujete do souboru PFX.

Krok 1. - vyplnění formuláře

V prohlížeči Internet Explorer nebo Firefox navštivte stránku Sectigo - elektronický podpis ZDARMA.
Prohlížeč bude požadovat povolení ke generování certifikátu, vždy to povolte. I při následné instalaci.

Vyplňte formulář - údaje Jméno (First Name), Příjmení (Last Name), e-mailová adresa na kterou má být osobní certifikát vystaven (Email Address) a Země (Country). Veškerý text vyplňujte bez diakritiky. Vyplněný e-mail si pečlivě zkontrolujte!

Žádost o elektronický podpis online

Krok 2. - generování a instalace

Po vyplnění a potvrzení formuláře prohlížeč vygeneruje privátní a veřejný klíč, který je “poslán” do certifikační autority. Ta během 10-15 minut zašle na vyplněnou e-mailovou schránku potvrzující e-mail s odkazem na vystavený certifikát - „Click to Install Sectigo Email Certificate“. Jakmile proběhne spárování ocertifikovaného veřejného klíče s privátním na Vašem počítači, můžete začít elektronický podpis používat.

Instalace elektronického podpisu online

 Dokončení instalace musí být provedeno ve stejném prohlížeči jak probíhalo generování certifikátu! Může se stát, že se odkaz otevře v jiném prohlížeči a nic se nestane. V tomto případě je nutné odkaz manuálně vložit do správného prohlížeče.

Krok 3. - kontrola elektronického podpisu

Po získání elektronického podpisu je vhodné udělat kontrolu, že je vše v pořádku a máme funkční elektronický podpis.

Internet Explorer

V internetovém prohlížeči zvolte MENU -> Nastavení -> Možnosti Internetu -> Obsah -> Certifikáty
Zobrazit osobní certifikáty lze na OS Windows i v prohlížeči Chrome v Nastavení -> Správa certifikátů

FireFox

V internetovém prohlížeči zvolte MENU -> Možnosti -> Soukromí a zabezpečení -> Certifikáty (zcela dole) -> Zobrazit certifikáty
Prohlížeč Firefox zobrazuje vlastní úložiště certifikátů.

Systém Windows

V systému Windows můžete získat informaci pomocí systémového programu certmgr.msc, který spustíte přes nabídku Spustit.

 


Kam dále?