SSLmentor

Kvalitní TLS/SSL certifikáty pro webové stránky a internetové projekty.

help

help

Jak exportovat a zálohovat certifikát

Návod na exportování a zálohování certifikátu ze systému Windows do souboru .pfx.
Tento návod lze použít i pro kontrolu nainstalovaného certifikátu zda se certifikát skutečně nainstaloval a je uložen do správného uložiště.

V případě generování certifikátů a klíčů v prohlížeči FireFox ESR doplňujeme také o návod na exportování a zálohování certifikátu v internetovém prohlížeči FireFox.

Spuštění správce certifikátů

V systému Windows je k dispozici aplikace certmgr.msc, která umožňuje správu certifikátů, správu seznamu důvěryhodných certifikátů (CTL) a seznamu odvolaných certifikátů (CRL).
Spustit správu certifikátů lze dvěma způsoby. Buď přes volbu „Spustit“ (stiskněte na klávesnici tlačítko Windows + R, otevře se oknoa Spustit) vložte do pole „Otevřít“ text „certmgr.msc“ a stiskněte „OK“.

Spuštění správy certifikátů volbou Spustit

Druhou možností je zvolit "Start" a začít psát slovo "certif", kdy systém Windows nabídne programy ke spuštění. Zvolte "Správa certifikátů uživatelů".

Spuštění konzole pro správu certifikátů

Seznam certifikátů

V úložišti certifikátů Osobní -> Certifikáty se nachází přehled certifikátů uživatele. Zde jsou k dispozici všechny instalované osobní certifikáty. Můžete zde nalézt i certifikáty některých aplikací.

certmgr.msc - správa certifikátů

Export/zálohování certifikátu

Vybereme si certifikát k exportu/zálohování a pravým tlačítkem myši zvolíme Exportovat....
Vybraný certifikát lze exportovat i přes volbu MENU Akce -> Všechny úkoly -> Exportovat ....

Export certifikátu

Export certifikátu do souboru .pfx

Certifikát budeme exportovat kompletní, tedy včetně privátního klíče. Vyexportovaný certifikát lze přenášet mezi různými počítači a také jej lze uložit na bezpečné místo jako zálohu. Soubor .pfx bude zabezpečen heslem, který se zadává při exportu. Takto můžeme spravovat jakýkoliv získaný osobní certifikát pro elektronický podpis z nabídky projektu SSLmentor.

Průvodce exportem certifikátu

Volbou nabídky "Exportovat ..."" se spustí připravený Průvodce exportem certifikátu, který v 5 krocích pomůže s nastavením exportu.

Průvodce exportem certifikátu

Pro kompletní zazálohování a export certifikátu zvolte "Ano, exportovat privátní klíč".

Ano, exportovat privátní klíč

Volba formátu pro export. Ponechte volbu PKCS č. 12 (PFX).

Volba formátu pro export - PFX

Zvolte bezpečné heslo, které bude chránit vytvořený soubor.

Vložení bezpečného hesla

Vyberte cestu k uložení certifikátu a zadejte název souboru pro export.

Volba názvu a cesty pro export

Finálně dokončete průvodce exportem certifikátu. Úspěšný export bude potvrzen dialogovým oknem "Export proběhl úspěšně".

Dokončení průvodce exportem certifikátu

Kontrola exportovaného souboru

Exportovaný certifikát si nyní zobrazíme v jakémkoliv správci souborů. Vybereme cestu k adresáři kde jsme nechali export uložit. V případě úspěšného exportu se zde bude nacházet nový soubor certifikat.pfx. S tímto souborem nyní můžeme pracovat jako s jakýmkoliv jiným souborem. Můžeme jej přesněji pojmenovat, přenést do záložního prostoru nebo na jiné PC.

Kontrola exportovaného certifikátu

Import certifikátu ze souboru .pfx

V případě, že chceme používat certifikát na jiném počítači, přeneseme soubor .pfx do nového počítače a poklepáním myši na soubor se opět otevře průvodce, nyní však "Průvodce importem certifikátu". V několika krocích, kde se provádí jednoduché nastavení, dokončíme import certifikátu do systému Windows.
Během importu je možné nastavit silnou ochranu privátního klíče, což znamená že při každém podepsání bude nutné zadat heslo. Nebo označit klíč jako exportovatelný, tj. bude možné opět certifikát vyexportovat podle tohoto návodu. Jiná nastavení v průvodci doporučujeme ponechat.

Úspěšný import osobního certifikátu si opět ověříme pomocí aplikace certmgr.msc podle úvodu tohoto návodu.

Zpět na Nápovědu
Našli jste chybu nebo něčemu nerozumíte? Napište nám!

CA Sectigo
CA RapidSSL
CA Thawte
CA GeoTrust
CA DigiCert
CA Certum